TERAPIA DOROSŁYCH

Czy w wieku dorosłym można wyleczyć wady wymowy? Czy logopeda pracujący głównie z dziećmi będzie umiał skutecznie pracować z osobą dorosłą? Czy rozpoczęcie terapii w dorosłym wieku ma sens? Jak ona wygląda? Czy taka terapia trwa dłużej niż u dzieci?  Z takimi wątpliwościami niejednokrotnie borykają się dorośli pacjenci dzwoniący do gabinetu w celu umówienia wizyty.

Na te wszystkie pytania można odpowiedzieć tylko w jeden sposób: nad wadami wymowy warto pracować w każdym wieku! Istnieje powszechne przekonanie, że terapia dorosłych trwa dłużej niż u dzieci ponieważ na przestrzeni lat wada zdążyła się u nich bardziej utrwalić – jest to stwierdzenie z którym
nie do końca się zgadzam ponieważ na powodzenie i czas trwania terapii składa się wiele czynników takich jak na przykład: motywacja pacjenta, jego samodyscyplina, gotowość do wykonywania zaleconych ćwiczeń w domu i regularnego uczestnictwa w zajęciach.  Ponadto dorosły ma większą świadomość języka oraz własnego problemu co znacznie ułatwia cały proces terapeutyczny.

Jak wygląda praca z dorosłymi?

Sama technika usuwania wad wymowy u dorosłych nie różni się zbytnio od tej stosowanej u dzieci, jednak ważny jest dobór odpowiednich metod, przystosowanych do pracy z osobą dorosłą. Prowadzona
przeze mnie terapia jest skupiona na potrzebach i wymaganiach pacjenta oraz dostosowana do jego temperamentu i osobowości.

Z jakimi innymi trudnościami pracuję w gabinecie z osobami dorosłymi? 

Terapia logopedyczna przed/w trakcie leczenia ortodontycznego

Terapia logopedyczna (mioterapia) ułatwia leczenie ortodontyczne, może skracać czas jego trwania i jest pomocna w zapobieganiu nawrotom wady zgryzu. Celem takiej terapii logopedycznej jest przywrócenie równowagi między poszczególnymi grupami mięśni oraz wyeliminowanie takich czynników jak:

– nawykowe oddychanie przez usta

– obniżone napięcie mięśniowe (zwłaszcza dotyczącego mięśnia okrężnego ust)

– nieprawidłowa wymowa głosek dentalizowanych

– nieprawidłowy sposób połykania (z tłoczeniem języka między zęby)

Ponadto prowadzę również terapię jąkania, pracuję z dorosłymi którzy chcą poprawić swoją dykcję oraz ogólne umiejętności komunikacyjne.